Test elektronicznych poduszek powietrznych dla motocyklistów

 

Test systemów elektronicznych poduszek powietrznych dla motocyklistów:

Na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Sport motocyklowy niesie ze sobą niebezpieczeństwo poważnych obrażeń ciała.

Statystyki wypadków motocyklowych  pokazują że nie zawsze skupienie i czujność stanowić może o bezpieczeństwie motocyklisty, dlatego w sklepach mamy obszerny wybór odzieży motocyklowej. Wysokiej jakości ubiór w decydującym momencie zapewni nam bezpieczeństwo, dlatego motocykliści świadomie wybierają najlepsze dla siebie rozwiązania.

Jednym z takich rozwiązań jest poduszka powietrzna dla motocyklistów. Kamizelki z poduszką powietrzną pojawiły się na Polskim rynku dość dawno, początkowo były to kamizelki głównie z systematem mechanicznym tzw, na zrywkę, jednakże od kilku lat modne stały się także poduszki elektroniczne. Na rynku pojawiło się sporo producentów min, Helite, Deinese, Aplina Star, Held, IXON, którzy oferują wybrane produkty.

Wielu klientów zadaje sobie pytanie który system wybrać, każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Kamizelki z systemem mechanicznej inflacji poduszki powietrznej posiadają czas wyzwalania (inflacji) od 80-200 ms,  wybuch poduszki powietrznej możliwy jest po  napięciu smyczy i zwolnieniu iglicy, który przebija nabój, czyli w momencie kiedy motocyklista opuszcza już motor, trwa to ok 100ms. Kamizelki elektroniczne szybciej wykrywają wypadki, bo czujki analizują ruch motocyklisty i ruch pojazdów w trakcie jazdy. Systemy elektroniczne dostępne w tej chwili na rynku uruchamiają poduszkę ze średnia prędkością od. 30ms do 90ms, przy prędkościach od 35 do 60 km/h.

Kamizelki elektroniczne  różnią się momentem startu pracy czujników jest on bardzo zróżnicowany i rozpoczyna się od 0km/h do nawet 60km/h. Kamizelki posiadają również różne tryby pracy tj, tryb drogowy, przeznaczony do jazdy na drodze, gdzie liczy się najszybszy momentu startu pracy czujnika  i tryb torowy, przeznaczony dla użytkowników kamizelek wyścigowych, do jazdy wyłącznie na torze. Z uwagi na liczne wstrząsy podczas Pit line kamizelki w trybie wyścigowym pracują od wyższych prędkości ok 40km/h.

Wybierając kamizelkę warto zwrócić uwagę na klika ważnych aspektów, więcej szczegółowych informacji znajdziecie w tabeli poniżej.

Powierzchnia ochrony i budowa poduszki powietrznej.

Kamizelki elektroniczne na motor oferują różna powierzchnie napełniania od 12 do 28l, oczywiście czym większa powierzchnia napełniania tym więcej powierzchni ciała jest chronione. Każdy produkt różni się budową samej poduszki powietrznej, są poduszki powietrze które napełnią się w okolicy karku natomiast nie blokują rotacji szyi, która stanowi o skuteczność ochrony karku. W zależności od zatasowań technicznych i kroju poduszek występują znaczne różnice w tym zakresie, dlatego przed zakupem polecamy szczegółowo zgłębić ten temat. Więcej o budowie poduszki powietrznej Helite znajdziesz w zakładce BEZPIECZEŃSTWO.

 

 

Dodatkowe protektory w kamizelkach z poduszka powietrzną:

Większość producentów używa dodatkowych certyfikowanych protektorów w kamizelkach z poduszką powietrzną, pełnią one dodatkową funkcję zabezpieczającą. Protektory stosowane w takich kamizelkach maja różne długości i zastosowanie, np. osłaniają różne partie ciała mogą to być plecy, klatka piersiowa lub ramiona W związku z tym nie ma potrzeby dublowania protektorów np. w kurtce. Protektor umieszczony na zewnątrz poduszek powietrznych dodatkowo chroni samą poduszkę powietrzną przed przetarciem, a przy miejscowych uderzaniach rozkłada ich siłę na cały obszar poduszki powietrznej. Kamizelki Helite stosują efekt Turtle więcej o tej technologii znajdziesz w zakładce Turtle Technology.

Jak działa airbag z systemem elektronicznym:

System airbag w kamizelkach dla motocyklistów opiera się o czujnik umieszczony w kamizelce ( większość tych czajników działa na podstawie trzech parametrów, tj akcelerometr, GPS, żyroskop) Niektórzy producenci poszli dalej i połączyli czujnik z aplikacją za pomocą telefonu, wykorzystują w tym celu technologie Bluetooth. Dzięki aplikacji poduszka powietrza może działać także przy braku sygnału GPS. Helite np. w celu zwiększenia wykrywalności wypadków wyposażył system w  dodatkowy czujnik montowany na widelcu motocykla, który zwiększa zakres ochrony już od 0km/h. W tym miejscu warto zaznaczyć, że system elektroniczny mimo iż zapewnia szybsze wykrycie wypadków a także zwiększa w ogóle  spektrum wykrywanych niebezpiecznych sytuacji to nigdy nie dorówna niezawodności sytemu mechanicznego. Wybór pomiędzy wadami i zaletami zależy zawsze od użytkownika.

 

Ceny kamizelek z elektronicznym systemem poduszki powietrznej dla motocyklistów;

Ceny kamizelek z systemem elektronicznym  airbag kształtują się w granicy 2000 do 6000zł, ceny wymiany kartridży to od 280zł do 1100zł Warto przed zakupem zorientować się ile kosztują naboje do kamizelki , a także w jaki sposób reaktywujemy system po inflacji. Często możemy zrobić to samodzielnie, ale są producenci którzy w celu reaktywacji systemu wymagają odesłania produktu do autoryzowanego Dealera, łączy się to z dodatkowymi kosztami i czasem. Niektóre produkty wymagają również zakupienia odpowiednich abonamentów, aby produkt w ogóle działał.

Gwarancja i serwis;

Większość kamizelek posiada 2 letnią gwarancje na produkt, ale są producenci którzy umożliwiają płatnie lub bezpłatnie wydłużenie tej gwarancji. Każdy producent ma swoje zalecenia odnośnie serwisu, na pewno warto serwisować kamizelkę po  każdym większym zdarzeniu, aby sprawdzić szczelność poduszek powietrznych, większość sytuacji nie wymaga jednak autoryzowanego serwisu. Nie każdy ma też świadomość, że kamizelkę z poduszka powietrzną można naprawić, warto dlatego pytać o serwis zarówno techniczny jaki i naprawczy. Więcej o gwarancji produktów Helite znajdziesz tutaj:

Porównanie kamizelek z elektronicznym systemem wyzwalania dla motocyklistów:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl