Upadek jest częstą przyczyną złamania kości biodrowej u osób starszych. Seniorzy borykają się z problemami z równowagą, a to owocuje licznymi, niebezpiecznymi dla ich zdrowia wypadkami. Podpowiadamy dziś, czym grozi uraz biodra i jak go uniknąć.
Przyczyny i leczenie złamania kości biodrowej
Do złamania kości biodrowej najczęściej dochodzi u osób powyżej 60 roku życia. Postępująca w tym wieku osteoporoza osłabia kości, więc nawet potknięcie się może doprowadzić do poważnego urazu.
Leczenie złamania kości biodrowej u seniorów
Urazy tego typu leczy się najczęściej operacyjnie. Bardzo ważna jest szybka reakcja i przeprowadzenie zabiegu w jak najkrótszym czasie po zdarzeniu. U starszych pacjentów zwykle wykonuje się endoprotezoplastykę, czyli wymienia cały staw biodrowy na protezę. Ma to związek z tym, że ich kości nie regenerują się dostatecznie szybko.
Powikłania po złamaniu kości biodrowej
Niestety rehabilitacja po operacji jest długotrwała. Wymaga odciążenia kończyn i przebywania w łóżku. Unieruchomienie u seniorów może prowadzić do licznych powikłań, takich jak problemy ze zrastaniem się kości, ograniczenie ruchomości stawu i przykurcze mięśniowe. Często dochodzi do powstawania odleżyn, zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym, a w cięższych przypadkach do martwicy głowy kości udowej. Zakrzepy, zatory i inne poważne powikłania pooperacyjne mogą doprowadzić nawet do śmierci chorego.
Jak uniknąć złamania kości biodrowej u osób starszych?
Seniorzy narażeni są na urazy bioder. Bardzo często dochodzi do upadków, które mają dla nich fatalne skutki. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, stworzono pas z poduszką powietrzną HELITE HIP’ Safe, która chroni przed urazami. To doskonałe zabezpieczenie zwłaszcza dla seniorów, którzy mają problemy z równowagą, mięśniami i poruszaniem się. W ich przypadku ryzyko potknięcia się jest wysokie.
Poduszka powietrzna napełnia się podczas upadku i amortyzuje wstrząs w okolicach bioder. Co więcej, jest wygodna, więc nie przeszkadza w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności.
Ryzyko złamania kości biodrowej u osób starszych można także zminimalizować, dbając o regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną, bogatą w wapń dietę. Warto także dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D3.