Jak dobrze przygotować się do sezonu motocyklowego?

Wraz ze zbliżającą się wiosną wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przygotować się do sezonu motocyklowego. Dotyczy to przede wszystkim motocyklistów, którzy w okresie zimowym odstawili swoje motory do garażu. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że w Polsce wiosenna pogoda bywa bardzo zdradliwa. Błyskawicznie słoneczne niebo może się zachmurzyć. Skończyć się może nawet opadami śniegu z deszczem. Dobrą praktyką jest więc sprawdzanie długoterminowych prognoz pogody, aby uniknąć takich przykrych sytuacji.

Jak dobrze przygotować się do sezonu motocyklowego?

Sprawny i niezawodny motocykl to podstawa. Jednak nie można zapominać również o odpowiedniej odzieży motocyklowej. Ubrania i sprzęt chroniące przed wiatrem, latającymi kamieniami czy upadkami są bardzo przydatne. Kask to oczywiście nieodłączny element stroju każdego motocyklisty. Bezpieczeństwo powinno być zawsze najważniejsze.

Kask musi spełniać obowiązujące w Polsce normy. Jest to atest ECE R22-05. Oznacza on, że produkt przed dopuszczeniem do sprzedaży przeszedł szczegółowe testy badające m.in. pochłanianie uderzeń. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego rozmiaru. W razie wypadku nie powinno dojść bowiem do zerwania kasku z głowy.

Nie mniejsze znaczenie ma kompletny strój motocyklowy. Kurtka czy kombinezon powinny być wyposażone w protektory. Są to elementy często wykonane z gąbki i pianki. Mają za zadanie chronić miejsca najbardziej narażone w razie upadków. Są to m.in. kolana, łokcie czy ramiona. Strój musi być dobrze dopasowany do ciała. Wówczas podczas wypadku pozostaje on na swoim miejscu.

A co z pojazdem?

Wiadomo już jak przygotować się do sezonu motocyklowego. Co jednak z samym motocyklem? Także i pojazd wymaga podjęcia pewnych czynności przygotowawczych. Na samym starcie warto jest sprawdzić akumulator. Przez kilka miesięcy pobytu w garażu bateria może się rozładować. Warto tutaj sięgnąć po specjalny miernik, a w razie potrzeby prostownik. Czasem zachodzi niestety potrzeba zakupu nowego akumulatora.

Dobrą praktyką jest ponadto sprawdzenie bieżnika opon. Jeśli są one starte lub uszkodzone, wymagają oczywiście wymiany. Czasem konieczna jest też wymiana oleju, o ile nie zostało to zrobione przed zimą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl