Czy jazda konna jest niebezpieczna? Odpowiadamy!

Jeździectwo jest jedną z piękniejszych dyscyplin sportowych. Konie są niezwykłymi zwierzętami, a kontakt z nimi dostarcza wielu pozytywnych doświadczeń i emocji. Czy jazda konna jest niebezpieczna? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz pamiętać, że każdy sport niesie za sobą ryzyko urazu, czy kontuzji. Z jeździectwem jest tak samo. Musisz znać podstawowe zasady i odpowiednio przygotować się do jazdy na koniu. Na co powinieneś zwrócić uwagę, podczas jeździectwa, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.

Czy jazda konna jest niebezpieczna? Ważny jest właściwy dobór konia

Jeśli jesteś osobą początkującą, instruktor zaproponuje Ci jazdę na odpowiednim, spokojnym  koniu rekreacyjnym. Na sam początek jest to bardzo dobre i rozsądne rozwiązanie. Jeśli nie masz jeszcze wystarczających umiejętności, jazda z instruktorem będzie bezpiecznym wyjściem. Dodatkowo sprawi Ci wiele frajdy i satysfakcji. Niejedna osoba po pierwszej jeździe konnej pokochała tę dyscyplinę. Nic dziwnego, bo niesie ona za sobą niespotykane piękno. Gdy, z czasem zyskasz niezbędne doświadczenie, wtedy będziesz mógł przesiąść się na trudniejszego konia. 

Zasady kontaktu z koniem, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Postaraj się wyeliminować jakikolwiek niepokój. Konie są zwierzętami płochliwymi i mogą wyczuć Twojego negatywne emocje. W kontakcie z nimi musisz być spokojny, ale też pewny siebie. Twoje ruchy nie mogą być nerwowe. Wchodząc do stajni, poinformuj o tym konia i wypowiedz jego imię. Możesz do niego podejść, najlepiej od boku, kiedy on ustawi się do Ciebie frontem. Poczekaj na jego zainteresowanie i akceptację. Pamiętaj, że przed jazdą należy również wykonać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne i właściwie osiodłać konia.

Wyposażenie do jazdy konnej, które zminimalizuje niebezpieczeństwo urazu

Właściwy strój zagwarantuje Ci komfort podczas jazdy i ochronę w razie upadku. Oto jego najważniejsze elementy:

- kamizelka ochronna, chroniąca przed poważnymi urazami ciała, najlepiej z poduszką powietrzną - kamizelki Air Jacket zapewniające bezpieczną jazdę konną znajdziesz w naszej ofercie,

- kask, 

- buty,

- bryczesy,

- rękawiczki.

Podczas uprawiania każdego sportu istnieje ryzyko niebezpiecznej kontuzji. Jeśli dobrze przygotujesz się do jazdy konnej, możesz je zminimalizować. Co jest najważniejsze? Profesjonalny ekwipunek, znajomość zasad kontaktu z koniem, nauka u dobrych instruktorów – te elementy zapewnią Ci bezpieczną jazdę konną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl